System DGP: Klucz do Efektywnego Ogrzewania Domu

1. Wprowadzenie

System dystrybucji gorącego powietrza (DGP) to inwestycja, która przynosi wiele korzyści dla każdego właściciela domu. Choć początkowy koszt może wydawać się wysoki, korzyści płynące z jego funkcjonowania sprawiają, że warto się na niego zdecydować. Więcej informacji na temat DGP można znaleźć tutaj.

Kominek portalowy Charvin

Dlaczego warto zainwestować w system DGP?

Kominek z DGP to nie tylko estetyczny dodatek do wnętrza, ale przede wszystkim źródło ciepła, które uniezależnia nas od dostaw energii elektrycznej. W sytuacji awarii prądu, ciepło dostarczane z kominka pozwoli nam na komfortowe przebywanie w ciepłych pomieszczeniach. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem kominka z systemem DGP, odwiedź stylowekominki.pl.

3. Jak działa system DGP?

Sercem całego systemu DGP jest powietrzny wkład kominkowy. Wkład powietrzny, w przeciwieństwie do wkładu z płaszczem wodnym, ogrzewa powietrze krążące wewnątrz zabudowy kominkowej. Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość powierzchni do ogrzewania czy oczekiwania właściciela. Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o wkładach kominkowych, warto odwiedzić stronę stylowekominki - informacje techniczne.

4. Rodzaje wkładów kominkowych

W zależności od potrzeb, można wybrać wkład kominkowy opalany drewnem, dostępny tutaj, lub kominek gazowy, o którym więcej przeczytasz tutaj. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

5. Transport ciepłego powietrza

Ciepłe powietrze wytworzone w obudowie kominkowej jest następnie transportowane do innych pomieszczeń. Istnieją dwa główne sposoby transportu ciepłego powietrza: samoczynny i wymuszony.

a. System samoczynny

Jest to system, w którym ciepłe powietrze przemieszcza się swobodnie pod wpływem konwekcji. Główną zaletą tego rozwiązania jest cichość jego pracy oraz brak konieczności zasilania prądem. Niemniej jednak, ma on pewne ograniczenia, takie jak mniejsza wydajność czy ograniczony zasięg.

b. System wymuszony

W tym systemie ciepłe powietrze jest popychane przez specjalną turbinę. Pozwala to na ogrzewanie pomieszczeń znajdujących się nawet kilkanaście metrów od kominka oraz większej liczby pomieszczeń. Wadą jest natomiast większa głośność pracy oraz konieczność zasilania turbiny prądem.

6. Jak uniezależnić się od zaników prądu?

Dzięki zastosowaniu specjalnego zasilacza, system DGP może działać niezależnie od chwilowych zaników prądu, co jest szczególnie ważne w przypadku systemu wymuszonego. Więcej informacji na temat przepisów technicznych można znaleźć tutaj.

7. Podsumowanie

System DGP to inwestycja, która przynosi wiele korzyści. Dzięki niemu możemy cieszyć się ciepłem w całym domu, niezależnie od dostaw energii elektrycznej. Wybór odpowiedniego systemu oraz wkładu kominkowego zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań właściciela. Warto więc dokładnie rozważyć wszystkie zalety i wady przed podjęciem ostatecznej decyzji.

O nas


Kominki na drewno - kominki gazowe - kominki elektryczne - biokominki

Piecyki kominkowe na drewno - piecyki kominkowe na gaz - piecyki kominkowe hybrydowe (na drewno i pelet)